هالوس والگوس چیست

هالوکس والگوس

انحراف انگشت شست که با نام‌های “قوز شست”، “بونیون” و “هالوکس والگوس” هم شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع ناهنجاری‌های استخوانی پا است که در آن شست پا به سمت انگشت دوم پا منحرف شده و مفصل آن دچار برجستگی میشود. این برجستگی مشهود و به سادگی قابل تشخیص است.

در مورد آناتومی پا بیشتر بخوانید: همه دردا زیر سر کفشه!

چه عواملی سبب انحراف شست پا می‌شوند؟

این ناهنجاری استخوانی به مرور زمان و در اثر پوشیدن کفش‌های نوک‌تیز به وجود می‌آید. فضای ناکافی انگشتان پا در پنجه کفش، مهم‌ترین عامل بروز هالوکس فالگوس است. عده‌ای به اشتباه گمان میکنند که هالوکس والگوس ارثی است و عامل ژنتیکی دارد. باید توجه کرد که این ناهنجاری وراثتی نیست و هیچ نوزادی از ابتدا با شست پای کج متولد نمیشود. سبک زندگیهای اشتباه و کفش‍های نامناسب، تنها دلایل بروز هالوکس والگوس هستند. شیوع هالوکس والگوس در خانم ها ۱۵ – ۲ برابر بیش از آقایان است.

در مورد ویژگی‌های کفش غیراستاندارد بیشتر بدانید: همه دردا زیر سر کفشه!

چگونه هالوکس والگوس را تشخیص دهیم؟

برای معاینه خانگی هالوکس والگوس، به یک قلم، یک کاغذ و خط کش نیاز دارید. برای تشخیص هالوکس والگوس مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

1 – پای خود را روی کاغذ بگذارید. به گونه‌ای که تمام سطح پا و انگشتان روی کاغذ قرار گرفته باشد.

تشخیص هالوکس والگوس
قرار دادن پا بر روی کاغذ

2 – به کمک مداد، تمامی محیط پا را روی کاغذ بکشید. احتیاط کنید که پایتان را حرکت ندهید تا شکل به دست آمده صحیح باشد.

تشخیص هالوکس والگوس
کشیدن محیط پا روی کاغذ

3 – نوک شست پا را به صورت یک دایره تقریبی فرض کنید و مرکز حدودی آن را بیابید.

4 – بطور مشابه سینه پا را به صورت یک دایره تقریبی فرض کنید و مرکز حدودی آن را بیابید. برای انجام این کار از تصاویر زیر کمک بگیرید.

تشخیص هالوکس والگوس
مرکز شست پا و مرکز سینه پا

5 – اکنون این دو نقطه را به هم وصل کنید و خط به دست آمده را با خط‌کش امتداد دهید.

تشخیص هالوکس والگوس
امتداد شست پا

6 – اگر امتداد این خط از پاشنه پای شما عبور کند یا بر آن مماس شود یعنی پای شما در حالت طبیعی قرار دارد و اثری از هالوکس والگوس در آن دیده نمی‌شود.

تشخیص هالوکس والگوس
گذر امتداد شست پا از پاشنه

7 – اما اگر امتداد این خط از پاشنه پا رد نشده و خارج از آن باشد یعنی شست پای شما از وضعیت طبیعی انحراف داشته و نیازمند درمان یا پیشگیری به‌موقع از هالوکس والگوس است.

تشخیص هالوکس والگوس
انحراف شست پا

برای تشخیص دقیق‌تر و انتخاب روش درمان می‌توانید به کلینیک‌های پا یا فیزیوتراپی مراجعه کنید.در اغلب موارد با انجام ورزش های مخصوص و پوشیدن کفش پنجه پهن، امکان اصلاح شست پای کج وجود دارد. در مواردی که زاویه شست پا زیاد باشد نیاز به عمل جراحی خواهد بود که تشخیص این امر به عهده پزشک است.

پیشگیری و درمان هالوکس والگوس به کمک کفش برفوت

یکی از راه‌های پیشگیری از بروز هالوکس والگوس و حتی درمان آن، پوشیدن کفش برفوت است. کفش برفوت به گونه‌ای طراحی شده که ساختار پنجه‌ی آن کاملا مشابه پنجه پای انسان است. به این ترتیب از کج شدن انگشت شست در کفش جلوگیری میشود. با پوشیدن این کفش‌ها، شست پا فضای تحرک کافی داشه و به مرور حالت طبیعی خود برمیگردد.

در مورد کفش‌های برفوت بیشتر بخوانید:

دسته بندی شده در: